Zdrowy związek z alkoholem

Strona Główna / Blog /
Zdrowy związek z alkoholem

Opublikowano: 12 stycznia 2023

Czy zdarza ci się pić alkohol? Czy wiesz, że ponad 85% osób w wieku 18 lat i starszych przyznało się do picia alkoholu w pewnym momencie swojego życia? Picie drinka po pracy lub w weekendy to podstawa naszej kultury. Mimo to, w którymś momencie przestaje to być zdrowe. 

Uświadomienie sobie, że możesz mieć problemy z alkoholem, może być bardzo trudne. Ponieważ picie jest tak społecznie akceptowalną czynnością, rozpoznanie, kiedy pijesz za dużo lub za często, może być prawie niemożliwe. Jest to jeden z powodów, dla których zaburzenia związane z nadużywaniem alkoholu i osoby zmagające się z piciem alkoholu tak często pozostają niezauważone. Jeśli się martwisz, możesz mieć problem z alkoholem. Zrozumienie, jak naprawdę wygląda zdrowy związek z alkoholem, może pomóc ci lepiej zorientować się, czy potrzebujesz pomocy.

Gdzie wyznaczyć granicę między regularną konsumpcją a problematycznym piciem?

Ile alkoholu jest w porządku?

Ponieważ picie jest społecznie akceptowalną rozrywką, wiedza o tym, jak wygląda zdrowy związek z alkoholem, jest niezbędna. Kluczem jest umiar. 

Zgodnie z ogólną zasadą dopuszczalnej liczby drinków dziennie, mężczyzna powinien spożywać 14 lub mniej drinków tygodniowo, a kobieta 7 lub mniej. Zwykle nie powinno się tego robić tego samego dnia, ale rozłożyć na kilka dni w tygodniu. Na przykład wypicie jednego lub dwóch drinków każdego dnia po pracy może szybko osiągnąć tygodniowy limit.

Picie więcej niż zalecany limit niekoniecznie oznacza uzależnienie od alkoholu, ale w połączeniu z innymi oznakami nadużywania alkoholu może oznaczać, że coś jest nie tak.

Jak rozpoznać swój problem z alkoholem

Zdrowy związek z alkoholem ma kluczowe znaczenie dla ogólnego stanu zdrowia. Aby być uważnym, musisz wiedzieć, jaką rolę odgrywa picie w twoim życiu. Poświęć więc chwilę na zastanowienie się, co sądzisz o swoim związku z alkoholem.

Poniżej znajduje się kilka ważnych pytań, które należy sobie zadać:

  • Ile drinków zazwyczaj wypijam w ciągu tygodnia?
  • Jaka jest moja tolerancja?
  • Czy kiedykolwiek opuściłem pracę/obowiązki z powodu alkoholu?
  • Czy czuję się zdrowy?
  • Czy picie kiedykolwiek postawiło mnie lub kogokolwiek innego w niebezpiecznych sytuacjach?
  • Czy to wpływa na moje relacje?
  • Czy odczuwam objawy odstawienne (tj. bóle głowy, niepokój lub drażliwość), jeśli nie piję?
  • Czy ktoś kiedykolwiek zwrócił mi uwagę na moje nawyki związane z piciem?
  • Czy picie spowodowało trwałe problemy zdrowotne?
  • Czy kiedy wychodzę, zazwyczaj zamawiam drinka do posiłków?
  • Czy czasami piję więcej niż planowałem wypić?
  • Czy kiedykolwiek mam ochotę na drinka?

Po udzieleniu odpowiedzi na powyższe pytania, zastanów się, co sądzisz o swoich nawykach związanych z piciem. Jeśli zauważysz, że alkohol przeszkadza Ci w szczęściu lub czujesz się niepewnie, być może masz do czynienia z toksycznym związkiem.

Budowanie lepszych nawyków

Zauważenie wpływu alkoholu na własne życie to pierwszy krok do budowania lepszych nawyków. Następny krok wymaga szczerości, zaangażowania i odwagi. Poniżej znajduje się kilka pomocnych strategii, które pomogą ci zacząć.

Bądź uważny, kiedy pijesz

Kiedy jesteś z przyjaciółmi, zauważ, kiedy sięgasz po drinka. Czy dzieje się to podczas niezręcznych przerw? Jeśli tak, spróbuj zamówić coś bez alkoholu. Dla tych, którzy walczą z lękiem, wypicie drinka może być świetnym sposobem na odreagowanie. Zamiast tego, lepiej przypomnieć sobie, że jest się w porządku takim, jakim się jest i zdolnym do pozytywnych interakcji społecznych. 

Śledź ilość wypijanego alkoholu 

Śledzenie, ile alkoholu wypijasz podczas wyjścia, jest niezbędnym krokiem do umiarkowanego picia. Monitorując swoje nawyki, możesz zauważyć, kiedy nadszedł czas, aby zwolnić lub całkowicie przestać pić. Znajdź metodę śledzenia, która Ci odpowiada. Użyj aplikacji dziennika żywności lub śledź to w swoich notatkach. Jednak to, czy zdecydujesz się przecenić każdy standardowy napój alkoholowy, zależy od Ciebie. Tylko pamiętaj, żeby to zanotować.

Wyznacz cele

Jeśli chcesz zmienić swoje nawyki związane z piciem, musisz wyznaczyć cele. Wyznacz dni, w które nie będziesz pić, na przykład od poniedziałku do piątku. Możesz także spróbować ustalić limit liczby drinków, które wypijesz w weekend. Upewnij się, że Twoje cele są ambitne, ale realistyczne i sprawdzaj je od czasu do czasu.

Przećwicz mówienie „nie”.

Czasami, gdy wychodzimy z przyjaciółmi, odmowa może wydawać się aspołeczna, ale tak nie jest. Jeśli nie chcesz się napić, powiedz „nie, dziękuję”. Dostępne są również opcje bezalkoholowe.

Wypróbuj zdrowsze zajęcia, aby uniknąć impulsów i wyzwalaczy

Załóżmy, że zauważyłeś, że za każdym razem, gdy wychodzisz z określonymi przyjaciółmi, lądujesz w barze. Dlaczego nie wprowadzić zdrowszych zajęć do swojego repertuaru. Zaproponuj zajęcia grupowe, takie jak wędrówki lub joga. Staraj się wychodzić wcześniej niż później, aby uniknąć wieczornych drinków. Jeśli twoim celem jest zbudowanie lepszych relacji z alkoholem, unikanie wyzwalaczy może pomóc w kontrolowaniu chęci picia. Jeśli masz problem z piciem w domu, unikaj kupowania lub uzupełniania szafki z alkoholem. Poproś przyjaciół, aby przyszli i obejrzeli film, a jeśli masz zwierzaka, zabierz go na spacer. Postaraj się rozpoznać, jakie sytuacje prowadzą do picia i staraj się ich unikać.

Kiedy uzyskać pomoc

Nadużywanie alkoholu nie zawsze jest oczywiste. Łatwo jest ukryć się pod pretekstem dobrej zabawy, ale jeśli rozwinąłeś tolerancję na alkohol, zacząłeś ukrywać picie, alkohol wpłynął na twoje zdrowie psychiczne lub nie pasujesz do ogólnego opisu zdrowej relacji z alkoholem, możesz być uzależniony.

Gdy rozwiniesz uzależnienie od alkoholu, w którym wydaje się, że nie możesz normalnie funkcjonować bez regularnego picia alkoholu, możesz również zacząć odczuwać objawy odstawienia, gdy tylko wytrzeźwiejesz. Objawy odstawienia alkoholu obejmują:

  • Lęk;
  • Mdłości;
  • Wymioty;
  • bóle głowy;
  • Wyzysk;
  • Drżenie.

W tym momencie powinieneś skorzystać z profesjonalnej pomocy.

Podejmowanie kroków w celu poprawy relacji z alkoholem nie tylko poprawia zdrowie, ale także przyjaźnie, etykę pracy i wszystko inne. Będąc uważnym, wyznaczając cele i tworząc plan, możesz rozwinąć zdrowsze nawyki związane z piciem. Inną alternatywą jest praktykowanie abstynencji. Jeśli uważasz, że możesz walczyć z alkoholizmem, pomyśl nad implantem Esperalu, czyli wszywki alkoholowej. Ta metoda leczenia pozwala skutecznie unikać alkoholu poprzez wywoływanie niebezpiecznych objawów zaraz po wypiciu alkoholu. Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji skonsultuj się z lekarzem.

Wsparcie jest dostępne, jeśli masz wątpliwości lub pytania dotyczące Twojego związku z alkoholem. Jeśli potrzebujesz pomocy związanej z rehabilitacją, skontaktuj się z dostawcą leczenia już dziś.

«
»