Interwencja wobec osoby uzależnionej od alkoholu 

Strona Główna / Blog /
Interwencja wobec osoby uzależnionej od alkoholu 

Opublikowano: 15 lutego 2023

Często uważa się, że interwencja w przypadku alkoholizmu jest pierwszym krokiem do wyjścia z choroby alkoholowej. Jednak w niektórych przypadkach mądrze jest przejść od razu do sedna — pomóc tym, którzy tego potrzebują, zanim odejdą za daleko. W proces interwencji wkłada się wiele wysiłku. To nie jest proste rozwiązanie, ale jest to najlepsza szansa na to, by ukochana osoba zdała sobie sprawę z problemu, jakim jest alkoholizm. 

Czym jest interwencja?

Jedną z najlepszych rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc ukochanej osobie, jest zorganizowanie interwencji. To miejsce, w którym dostarczane jest ultimatum; stąd wychodzą emocje. 

Właściwa interwencja wiąże się z dużą ilością planowania i wykonania, a samodzielne przeprowadzenie takiej interwencji może być trudne. Obejmuje najbardziej wpływowych i bliskich przyjaciół i rodzinę, którzy naprawdę potrafią rozmawiać z alkoholikiem, oraz dużo powściągliwości ze strony wszystkich. Nie można po prostu uwolnić z siebie wszystkiego, co czułeś; wszystko musi być zaplanowane i opisane w skrypcie. To trudne do przestrzegania, ale jest bardziej konieczne, niż możesz sobie wyobrazić.

Interwencja może się szybko zepsuć i stać się narzędziem przeciwdziałającym temu, co próbujesz osiągnąć. Zamiast przekonywać ukochaną osobę do rozpoczęcia rehabilitacji, możesz nakłaniać ją do dalszego schronienia się przed swoim wewnętrznym kręgiem, a to znacznie utrudnia pracę. Planowanie to absolutnie wszystko, jeśli chodzi o interwencję.

Kiedy przeprowadzić interwencję?

Życie z osobą uzależnioną jest bardzo trudne i może prowadzić do współuzależnienia, gdzie funkcje wszystkich członków rodziny są całkowicie podporządkowane uzależnionemu. Interwencja ma wreszcie zmienić tę sytuację i zrobić ważny krok w kierunku uczciwego mówienia o niej. Najważniejszy jest jednak właściwy moment. Kiedy uzależnienie już na zawsze wywraca do góry nogami życie rodziny, czas działać.

W przypadku alkoholizmu konieczne jest znalezienie momentu, w którym uzależniony jest trzeźwy i nawiasem mówiąc, w dość dobrym stanie fizycznym i psychicznym. Obserwacja stanu uzależnienia odgrywa tu zatem ważną rolę, co bardzo utrudnia wcześniejsze zaplanowanie konkretnego czasu interwencji. 

Proces interwencji 

Rozmowa osobista 

Jeśli masz wpływ na życie osoby uzależnionej, być może zastanawiasz się, co możesz zrobić, aby jej bezpośrednio pomóc. Jeśli twoja opinia ma dla niej znaczenie, jest to świetne narzędzie, które można wykorzystać, ale nie nadużywać. Jej zaufanie do ciebie jest czymś, co musi pozostać przez cały proces interwencji i rehabilitacji, ale rozmowa z nią osobiście może ułatwić proces interwencji. Nie ulegaj i bądź stanowczy, ale delikatny. Poinformuj ją o tym, jak się czujesz i zobacz, czy to z nią rezonuje. Jeśli posłucha (i dokładnie przyjrzy się sobie w lustrze), może się zgodzić i powiedzieć, że wie, że ma problem i potrzebuje pomocy. Mogłoby to złagodzić cały proces interwencji.

Ważne osoby

Kiedy planujesz interwencję, ważne jest, aby wiedzieć, kto jest ważny i wpływowy w życiu alkoholika i jak do nich podejść. Wydaje się, że spiskujesz przeciwko ukochanej osobie, ale w rzeczywistości zyskujesz wsparcie najbliższych przyjaciół alkoholika. Kiedy uzależniona osoba może spojrzeć na całość i zobaczyć, że wszyscy są zaniepokojeni, wtedy pojawia się siła interwencji.

Decydowanie o czasie i miejscu

„Na wszystko jest czas i miejsce”. Jest to szczególnie prawdziwe, gdy próbujesz przeprowadzić interwencję alkoholową. Jest ostrożny i konkretny sposób, w jaki powinieneś to zrobić. Środowisko ma znaczenie, podobnie jak wolna przestrzeń między tobą a alkoholikiem.

Nie chcesz, żeby w jakikolwiek sposób ta osoba czuła się osaczona. Może to prowadzić do całkowicie negatywnej i okropnej reakcji. Może stać się bardzo wzburzona, a tego właśnie chcesz uniknąć. Czas i miejsce powinny być wygodne dla alkoholika. Nie atakuj go w miejscu publicznym ani w wybranym przez niego barze. Musi czuć się bezpiecznie.

Czas i miejsce mogą zadecydować o początkowej reakcji na interwencję lub ją przerwać. Złe wybory mogą odesłać danego alkoholika za drzwi, co znacznie utrudni kolejną próbę.

Scenariusz interwencji

Jest sto różnych rzeczy, które chcesz powiedzieć alkoholikowi. Jesteś zły, zraniony i rozczarowany, ale musisz ugryźć się w język. Wypuszczenie niewłaściwych słów może odwrócić scenariusz i natychmiast zmienić bieg; osoba uzależniona nie będzie cię słuchać, jeśli staniesz się zbyt emocjonalny. Najważniejszą rzeczą, którą powinna zobaczyć na twojej twarzy, jest troska.

Scenariusz interwencji wymaga dużej staranności. Będziesz w stanie starannie skonstruować swoją osobistą rolę w interwencji, ale całe wydarzenie musi być napisane według scenariusza. 

Pisanie scenariusza może być trudne, zwłaszcza jeśli żaden z obecnych członków nie ma żadnego doświadczenia w uczestnictwie w interwencji w przeszłości. Przekazanie wiadomości alkoholikowi to trudne zadanie. Jest to jeden z kluczowych elementów, który może wspomóc twoje wysiłki lub spowodować, że staną w płomieniach. To jeden z tych momentów, kiedy możesz potrzebować profesjonalnego specjalisty interwencyjnego.

Unikalne cechy interwencji alkoholowej

W przeciwieństwie do innych substancji uzależniających, nadużywanie alkoholu nadal pozostawia daną osobę zrozumiałą i nieco bardziej klarowną. Nawet najgorsi alkoholicy nie mogą stale pić w każdej chwili, więc częściej są chwile, w których mogą zrozumieć, co mówisz i robisz podczas interwencji.

Każdy wpadłby w złość, gdyby zdał sobie sprawę, że bierze udział w interwencji, ale element natychmiastowej złości można usunąć z równania, jeśli zrobi się to poprawnie. Interwencja nie musi zniechęcać, ale nawet jeśli tak się stanie, to od tych, którzy decydują się na interwencję, zależy zachowanie spokoju i opanowania. Okazywanie oburzenia, nawet jeśli krzyczy się na ciebie lub mówi bardzo bolesne rzeczy, może być jak zerwanie liny ratunkowej. W tym momencie nie chodzi o ciebie; chodzi o bliską ci osobę, uzyskanie pomocy i dotarcie do niej. 

Szukaj pomocy u profesjonalisty

Psycholog lub psychoterapeuta może pokierować i zaplanować interwencję z Tobą, aby uzyskać jak największe szanse na pozytywną reakcję. Pomaga zrozumieć, co należy koniecznie powiedzieć, a co potępić. To Twoja tajna broń w ostatniej szansie, aby dotrzeć do ukochanej osoby i pomóc jej zobaczyć, jak wyglądało jej życie wcześniej, jak wygląda teraz i jak tam wrócić.

Jeśli nie wierzysz, że poradzisz sobie z tym samodzielnie lub po prostu chcesz, aby ktoś zmówił się i pomógł w przygotowaniu interwencji, nie ma lepszego wyboru niż specjalista. Jego wiedza i doświadczenie mogą odegrać istotną rolę w rozróżnieniu między udaną interwencją a całkowicie nieudaną próbą.

Jeśli bliska Ci osoba zmaga się z alkoholizmem, jest dostępna pomoc. Skorzystaj z dostępnych środków, takich jak detoksykacja w ośrodku, terapie indywidualne lub grupowe, czy wszywka alkoholowa, która ma za zadanie wywołać niechęć do alkoholu i utrzymanie trzeźwości przez około rok. 

«
»