FAQ

1. Co to jest Esperal?

Wszywka alkoholowa Esperal często występuje zamiennie pod inną nazwą: Disulfiram. Esperal jest formą terapii awersyjnej. To lek występujący w formie tabletki, którą umieszcza się podpowięziowo za pomocą krótkiego i nieinwazyjnego zabiegu chirurgicznego pod skórą osoby uzależnionej. Organizm Pacjenta po zaszyciu nie metabolizuje w wątrobie alkoholu, wywołując w ten sposób odczucia przypominające zatrucie alkoholowe.

2. Jak działa wszywka alkoholowa Esperal?

Disulfiram – czyli substancja czynna leku Esperal w znaczny sposób uniemożliwia metabolizowanie alkoholu w organizmie człowieka. Stąd po spożyciu alkoholu pojawiają się nieprzyjemne odczucia. W ciele Pacjenta odkłada się aldehyd octowy, który działa toksycznie na organizm.

3. Wszywka alkoholowa na NFZ - czy zabieg zaszycia jest refundowany?

Zabieg zaszycia z użyciem Esperalu nie jest w Polsce refundowany. Cena wszywki alkoholowej u nas w gabinecie obejmuje wstępną konsultację (rozmowę z Pacjentem), oryginalny lek Disulfiram, znieczulenie, a także w zależności od potrzeb szwy rozpuszczalne bądź nierozpuszczalne.

4. Ile trwa zabieg wszycia Esperalu? Czy można po zabiegu prowadzić samochód?

Zabieg jest stosunkowo krótki i trwa ok. 30 minut. W zasadzie od razu po zabiegu można wrócić do swoich codziennych czynności. Wszywka nie powoduje również zaburzeń koncentracji, stąd można również prowadzić samochód.

5. Jak wygląda zabieg zaszycia alkoholowego?

Zaszycie z wykorzystaniem Esperalu następuje najczęściej w obrębie górnej części pośladka. Lek Esperal występuje w postaci tabletek i po wykonaniu niewielkiego nacięcia skóry Pacjenta chirurg wypreparowuje kanał, w który wprowadza jałowe tabletki (w naszym gabinecie jest to oryginalny lek). Rana zostaje zaszyta szwami, które zdejmowane są po ok. tygodniu od zabiegu.

6. Czy zabieg implantacji Esperalu jest bolesny?

Dzięki zastosowaniu środków miejscowo znieczulających wszczepienie Esperalu nie jest bezbolesne (pacjent jest świadomy podczas całego zabiegu). Należy zauważyć, że ten rodzaj znieczulenia wiąże się z minimalnym ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych i jest odwracalny.

7. Jaki jest czas działania wszywki alkoholowej?

Czas działania wszywki alkoholowej Esperal jest wystarczająco długi, aby był skuteczny. Stosowanie Esperalu jest stosunkowo tanią metodą. Jednorazowe zaszycie z Esperalem starcza na około rok. Po tym okresie nie ma przeciwwskazań do powtórnego zabiegu.

8. Czego nie można spożywać w trakcie leczenia Esperalem?

Przez cały okres działania wszywki alkoholowej obowiązuje całkowita abstynencja. Jest to nie tylko zakaz spożywania napojów alkoholowych, lecz również różnego rodzaju produktów (słodyczy, ciast, octu) zawierających alkohol. Zabronione jest również używanie kosmetyków z domieszką alkoholu, ponieważ mogą one powodować alergie.

9. Czy po zabiegu zaszycia występują działania uboczne i czy wszywka wpływa na ogólne samopoczucie?

Po zabiegu zaszycia nie ma skutków ubocznych. Warto dodać, że po implantacji wszywki Pacjent w żaden sposób nie czuje preparatu w swoim ciele, więc można śmiało stwierdzić, że wszywka nie ma żadnego wpływu na zdrowie i ogólne samopoczucie człowieka

10. Jak długo trzeba czekać na zabieg implantacji wszywki?

Dostępność lekarzy w naszej placówce medycznej daje możliwość wykonania zabiegu nawet w tym samym dniu – kiedy osoba uzależniona się do nas zgłosi.

11. Jakie są przeciwwskazania do wykonania zabiegu implantacji wszywki alkoholowej?

Przed wykonaniem zabiegu należy zachować trzeźwość na min. 48 godzin. Osoby nietrzeźwe nie będą zakwalifikowane do implantacji wszywki. Inne przeciwwskazania do przeprowadzenia leczenia terapią awersyjną to: dolegliwości związane z układem krążenia, choroba wieńcowa, a także niektóre zaburzenia psychiczne (z wyjątkiem ostrych psychoz alkoholowych) oraz próba samobójcza w przeszłości.

12. Czy należy się szczególnie przygotować do zabiegu zaszycia?

Przed wykonaniem zabiegu implantacji Esperalu występuje całkowity zakaz spożywania alkoholu na 48 godzin przed jego odbyciem.