Strach przed odwykiem

Strona Główna / Blog /
Strach przed odwykiem
strach-przed-odywkiem

Opublikowano: 28 lipca 2022

Alkoholizm to choroba, którą należy poddawać leczeniu, gdyż chory pozostawiony sam sobie, będzie się stopniowo wyniszczał, aż w końcu doprowadzi do poważnego nieszczęścia w życiu swoim oraz swoich najbliższych. Jednym z najważniejszych kroków w leczeniu uzależnienia alkoholowego jest przyznanie się do choroby przed samym sobą oraz przed innymi. Niestety, w dalszym ciągu choroba alkoholowa kojarzona jest z marginesem społecznym oraz patologią, dlatego tak wiele osób boi się przyznać do swojego problemu. Nie jest to jednak zgodne z rzeczywistością, gdyż na alkoholizm może zapaść każdy, bez względu na pochodzenie, aktualne miejsce zamieszkania czy status majątkowy.

Podjęcie decyzji o leczeniu alkoholowym to bardzo stresujący czas dla każdej z uzależnionych osób. Lęk przed nieznanym, obawa przed oceną innych, nawet terapeutów niekiedy sprawia, że osoby uzależnione rezygnują z podjęcia leczenia. Jest to bardzo poważny błąd, a odczuwanie strachu, lęku czy obawa przed odrzuceniem i ocenianiem jest zupełnie normalna u osób, które rozpoczynają leczenie odwykowe.

Przyznanie się do uzależnienia

Przyznanie się do problemu z alkoholem to bardzo ważna kwestia w leczeniu uzależnienia. Bez tego alkoholik nigdy nie będzie chciał w pełni skorzystać z leczenia, na które idzie często za namową bliskich. W takich przypadkach najczęściej wraca do picia po zakończeniu leczenia odwykowego. Jednak przyznanie się do tego, że alkoholizm przejął kontrolę nad jego życiem oraz podejmowanymi decyzjami jest konieczne do zakończenia leczenia sukcesem.

Często alkoholicy przyznają się do choroby, gdy sięgają dna, czują się bezradni wobec własnego uzależnienia, gdy rodzina i bliscy odwracają się od niego. Jest to moment zwrotny w życiu każdego alkoholika, która odczuwa strach przed nieznanym, a konkretnie przed tym jak wyglądać będzie leczenie alkoholizmu.

Strach – jak sobie z nim poradzić?

Strach odczuwany przed odwykiem to normalnie uczucie, które dotyka większej części osób uzależnionych od alkoholu. Jak radzić sobie z negatywnymi uczuciami, by nie przejęły one kontrolę nad nami i nie odwiodły od leczenia odwykowego? Przede wszystkim należy uświadomić sobie, że problem alkoholowy nie dotyczy tylko nas, nie jesteśmy osamotnieni w uczuciu niezrozumienia, beznadziejności czy odosobnienia. Każdy alkoholik przechodzi przez wiele kryzysów, w trakcie których ma wrażenie, że jest sam na świecie i nikt go nie zrozumie. 

Wiele negatywnych myśli, takich jak obawy przed spełnieniem się najczarniejszych scenariuszy, lęk przed porażką oraz odrzuceniem, potęgują strach przed rozpoczęciem leczenia alkoholowego. Kolejną kwestią jest lęk przed odrzuceniem, wyśmianiem, ocenianiem czy pouczaniem w trakcie leczenia alkoholowego. Każda osoba uzależniona musi wiedzieć, że specjaliści z ośrodków odwykowych traktują każdego pacjenta z najwyższym szacunkiem i zrozumieniem, gdyż wiedzą jak ciężką chorobą jest alkoholizm. Często w razie wątpliwości warto zadzwonić do placówki odwykowej i odbyć rozmowę z pracownikiem, który spokojnie wyjaśni wszystkie kwestie, które nurtują osobę uzależnioną.

Wsparcie rodziny

Dużym wsparciem w leczeniu alkoholizmu jest wsparcie najbliższych osób – rodziny oraz przyjaciół. Mogą oni również pomóc w przezwyciężeniu odczuwanego lęku, dzięki czemu osoba uzależniona rozpocznie leczenie i nie będzie miała ku temu większych wątpliwości. Warto również odpowiednio wspierać osobę uzależnioną w trakcie całego leczenia oraz po jego zakończeniu. Niestety, często zdarza się, że najbliżsi próbują zmusić uzależnionego do podjęcia leczenia, szantażują odejściem lub urządzają mu „ciche dni”, gdy ten wpada w ciąg alkoholowy. Takie działania nie przynoszą pozytywnych efektów, mogą wręcz pogłębić uzależnienie, gdyż alkoholik będzie przeżywał jeszcze większy stres i strach przed odrzuceniem i porażką.

Na czym polega leczenie alkoholika?

Leczenie osoby uzależnionej od alkoholu polega w dużej mierze na przygotowaniu jej do życia w trzeźwości poza ośrodkiem. Każdy alkoholik musi mieć świadomość, że choroba pozostanie z nim do końca życia, może jednak panować nad nią i pozostawać w abstynencji. 

Na początku leczenia zbierany jest szeroki wywiad medyczny na temat uzależnionego, który obejmuje między innymi wizyty u psychologów, terapeutów, internistów oraz psychiatrów. Dzięki niemu, lekarze wiedzą jaki jest stan zdrowia pacjenta oraz jak w jakim momencie jest jego uzależnienie od alkoholu. Na podstawie zdobytych wiadomości zespół medyczny ustala dokładny przebieg leczenia alkoholowego – indywidualnie dla każdego pacjenta. Leczenie alkoholizmu polega w dużej mierze na sesjach terapeutycznych indywidualnych oraz grupowych. To właśnie w trakcie sesji grupowych alkoholik uświadamia sobie, że nie jest odosobniony w swoim problemie i że stan, w którym obecnie się znajduje nie będzie trwał wiecznie. W trakcie psychoterapii poruszane są również tematy, dzięki którym osoba uzależniona uświadamia sobie jak doszło do powstania choroby, jak radzić sobie ze swoimi emocjami oraz jak radzić sobie z pojawiającym się głodem alkoholowym.

W trakcie leczenia odwykowego stosuje się również metody farmakologiczne, które wspierają leczenie. Do najpopularniejszych z nich zaliczyć można odtruwanie alkoholowe oraz wszywkę alkoholową Esperal. Pierwsza metoda pozwala na przerwanie ciągu alkoholowego oraz na pozbycie się z ciała toksyn alkoholowych, druga zaś na pozostanie w trzeźwości oraz stronienie od alkoholu.

Jak żyć po wyjściu z ośrodka?

Leczenie uzależnienia od alkoholu zakończone sukcesem nie oznacza, że pacjent może powrócić do picia. W leczeniu odwykowym chodzi o to, by nauczyć się żyć ze swoją chorobą i unikać alkoholu w każdej ilości. Niestety, uzależnienie powoduje trwałe zmiany w mózgu i nie da wyleczyć się go do końca, a każda ilość wypitego alkoholu może doprowadzić do nawrotu choroby. Jak zatem radzić sobie po wyjściu z ośrodka leczenia odwykowego?

Przede wszystkim nie należy przerywać spotkań terapeutycznych, a kontynuować je i uczęszczać na nie regularnie. Uczestniczenie w grupach wsparcia takich jak AA również jest bardzo pomocne, by zachować abstynencję. Odczuwanie lęku i strachu przed życiem w trzeźwości poza ośrodkiem to duże wyzwanie, dlatego w trakcie leczenia alkoholik uczy się jak unikać sytuacji potencjalnie niebezpiecznych dla niego i jego trzeźwości. Jak pozostawać w abstynencji? Warto unikać osób oraz miejsc, które kojarzą się z alkoholem, pozbyć się ze swojego domu alkoholu oraz wszystkich przedmiotów, które się z nim kojarzą, a także nie przebywać w miejscach, w których jest łatwy dostęp do alkoholu. Gdy osoba uzależniona poczuje, że jej głód alkoholowy się wzmaga, powinna niezwłocznie skontaktować się ze swoim lekarzem, by omówić problem i uniknąć ryzyka nawrotu choroby.

Stres jest nieodzownym uczuciem, które towarzyszy każdemu z nas, a jego odpowiednia dawka w naszym życiu może być motywacją do dobrych zmian. Stres odczuwany przed i w trakcie leczenia alkoholowego to naturalne zjawisko, którego nie należy się bać, a uporać z nim z pomocą terapeutów. 

«
»