
Opublikowano: 8 października 2022
Choroba alkoholowa polega na psychicznym i fizycznym uzależnieniu od alkoholu. Osoba odczuwa wewnętrzny przymus, by zażywać kolejne dawki alkoholu. Organizm wykazuje coraz większą tolerancję, przez co jednostka musi przyjmować coraz większe dawki alkoholu, by poczuć upragniony stan upojenia alkoholowego.
Uzależnienie – co to takiego?
Uzależnienie powoduje nieprawidłowego funkcjonowania mózgu, które polega na regularnym i nadmiernym spożywaniu danej substancji, pomimo negatywnych konsekwencji. W przypadku uzależnienia od alkoholu jednostka skoncentrowana jest na zażywaniu substancji wysokoprocentowych. Pod wpływem uzależnienia wszystko inne – co do tej pory ważne, przestaje mieć znaczenie. Pojawiają się zaniedbania w pracy, rodzinie, relacjach, trudności finansowe.
Objawy uzależnienia od alkoholu
Objawy uzależnienia od alkoholu to:
- głód alkoholowy – jest to stan, w którym osoba uzależniona musi za wszelką cenę spożyć alkohol. Jednostka staje się wtedy poddenerwowana i niespokojna, ma wrażenie, że jej cały świat legnie w gruzach jeżeli nie dostarczy do organizmu kolejnej dawki alkoholu
- organizm toleruje alkohol w coraz większych ilościach – osoba pijąca alkohol regularnie po pewnym czasie musi dostarczać do organizmu coraz większe dawki alkoholu, by poczuć upojenie alkoholowe
- alkohol w centrum życia – substancja wysokoprocentowa staje się dla jednostki najważniejszym punktem w życiu
- brak zainteresowań – osoba uzależniona rezygnuje z dotychczasowego życia, zainteresowań i hobby na rzecz alkoholu
- brak relacji – osoba pod wpływem alkoholu oraz potrzeby nadmiernego picia zaniedbuje relacje z bliskimi
- brak odpowiedzialności – osoba uzależniona, która wcześniej mogła być osobą rzetelną, przestaje wywiązywać się z zadań i obowiązków. Z czasem zaniedbuje coraz więcej rzeczy
- huśtawka nastrojów – osoba uzależniona może bardzo szybko zmieniać swój nastrój, może być agresywna, smutna lub posiadać stany depresyjne
- zaburzenia świadomości – osoba uzależniona zaczyna mieć problemy z koncentracją, pojawiają się także luki w pamięci po zbyt dużej ilości alkoholu
- świadomość szkodliwości – jednostka sięga po alkohol pomimo nabytej wiedzy o jego szkodliwości oraz destruktywnym wpływie na życie jednostki a także relacje z najbliższymi. Jednostka pomimo tego nie potrafi przestać pić.
- leczenie kaca – osoba uzależniona nie doprowadza do stanu kaca lub leczy kaca alkoholem. Używa tak zwanego “klina”
- AZA – osoba uzależniona po przerwaniu picia posiada objawy alkoholowego zespołu abstynencyjnego
Leczenie choroby alkoholowej
Uzależnienie od alkoholu jest chorobą. Wymaga ono leczenia pod okiem specjalistów. W Polsce leczenie alkoholizmu jest bezpłatne. Do skorzystania z bezpłatnego leczenia uprawnione są osoby zarówno ubezpieczone jak i nieubezpieczone. Na podjęcie terapii leczenia uzależnień w placówkach publicznych czeka się od kilku tygodni do kilku miesięcy. Jest to bardzo długi czas oczekiwania, w którym osoba pijąca alkohol problemowo może stracić motywację do podjęcia leczenia. Postępująca cały czas choroba może doprowadzić do utraty zdrowia, a nawet i życia osoby zmagającej się z uzależnieniem. Alternatywną dla publicznych placówek są prywatne ośrodki leczenia uzależnień. Oferują one szeroki wachlarz terapeutyczny, możliwość odbycia detoksu w placówce, bezpłatną pomoc dla bliskich osoby uzależnionej oraz współuzależnionych, udział w mityngach grup Anonimowych Alkoholików.
Warunkiem podjęcia leczenia przez osoby uzależnione jest zdanie sobie sprawy z posiadanego problemu i istoty uzależnienia. Przed podjęciem leczenia warto przeprowadzić odtruwanie organizmu, które pozwoli przez dłuższy czas utrzymać stan trzeźwości.
Metody leczenia choroby alkoholowej
Osoba z chorobą alkoholową pomocy może szukać w poradni leczenia odwykowego lub poradni leczenia uzależnień. Spotkania z terapeutą odbywają się tutaj trzy razy w tygodniu, najczęściej w godzinach popołudniowych. Jest to pierwszy etap psychoterapii, który trwa zazwyczaj od czterech do sześciu miesięcy. W poradniach leczenia uzależnień pomoc mogą otrzymać również rodziny osoby pijącej alkohol problemowo oraz osoby współuzależnione.
Ambulatoryjne leczenie choroby alkoholowej na oddziałach dziennego pobytu. W tych miejscach podstawowa terapia trwa osiem tygodni. Zajęcia odbywają się tu pięć razy w tygodniu w godzinach 8 – 14. Jeżeli osoba pijąca alkohol problemowo żyje w trudnym i niesprzyjającym zachowaniu abstynencji środowisku jej leczenie może odbywać się na całodobowych oddziałach leczenia uzależnień. Psychoterapia trwa tutaj od sześciu do ośmiu tygodni. Jeżeli podczas leczenia wystąpi zagrożenie życia pacjenta, osoba ta zostaje przeniesiona na oddział leczenia alkoholowego zespołu abstynencyjnego, na którym przebywa od 7 do 10 dni.
Leczenie choroby alkoholowej może odbywać się również przy pomocy farmakoterapii. Najczęściej zostaje ona włączona podczas występowania alkoholowego zespołu abstynencyjnego. Pacjent przyjmuje wtedy leki w sposób doustny lub dożylny w zależności od jego stanu. Celem farmakoterapii jest nawodnienie organizmu oraz przywrócenie jego prawidłowych funkcji np. wyrównanie niedoborów witaminy z grupy B. Lekarz może również zdecydować o włączeniu do leczenia benzodiazepin, które mają działanie nasenne, przeciwdrgawkowe, przeciwlękowe i uspokajające.
W trakcie leczenia choroby alkoholowej, po konsultacji z psychoterapeutą mogą również zostać włączone wszywki podskórne, czy tabletki z disulfiramem. Uwalniają one substancje czynną do krwioobiegu pacjenta, która w połączeniu z alkoholem wywołuje objawy zatrucia alkoholowego. Objawy zatrucia mają trwale zniechęcić osobę uzależnioną do spożywania alkoholu.
Leczenie choroby alkoholowej powinno rozpocząć się od wywiadu z pacjentem. Lekarz oraz terapeuta powinni wykazać się holistycznym podejściem do pacjenta.
- odtruwanie organizmu – detoks, czyli proces oczyszczania organizmu z toksyn i substancji szkodliwych. W niektórych przypadkach detoks można przeprowadzić samodzielnie jednak zaleca się by odbył się on pod czujnym okiem specjalisty, w bezpiecznych i kontrolowanych warunkach. Pomaga osobie z uzależnieniem w zachowaniu trzeźwości
- terapia indywidualna – może odbywać się ambulatoryjnie oraz w ośrodkach leczenia uzależnień. Podczas terapii indywidualnej pacjent poznaje istotę swojego uzależnienia, uczy się jak sobie z nim radzić, poznaje siebie, swoje emocje oraz analizuje własną historię. Bardzo ważna jest również koncentracja na budowaniu samooceny pacjenta
- terapia grupowa – grupy wsparcia są bardzo ważnym elementem leczenia choroby alkoholowej. W ich ramach zostaje utworzona taz zwana bezpieczna przestrzeń, w której pacjent może odnaleźć wsparcie osób borykających się z tym samym problemem.
Terapia indywidualna powinna być połączona z terapią grupową
- Program Dwunastu Kroków – realizowany na mityngach grup Anonimowych Alkoholików.
Podczas leczenia choroby alkoholowej realizowane są także treningi kontroli emocji i agresji. Pacjent uczy się również technik relaksacyjnych i medytacji. To wszystko ma za zadanie przygotować pacjenta do powrotu do społeczeństwa z zachowaniem stanu trzeźwości.