Opublikowano: 18 grudnia 2022
Społeczeństwo znormalizowało picie do tego stopnia, że wielu z nas nie postrzega wychodzenia z domu i picia w dużych ilościach jako problemu. Jesteśmy tak przyzwyczajeni do obrazów ludzi wypadających z pubów i klubów, że nie mrugamy powiekami, kiedy to widzimy, a nierzadko sami postanawiamy się upić.
Chociaż sporadyczne picie niekoniecznie jest oznaką alkoholizmu, „picie towarzyskie” może być bardziej problematyczne, niż nam się wydaje. Cierpi nie tylko nasze zdrowie fizyczne, ale regularne i nadmierne spożywanie alkoholu może mieć głęboki wpływ na nasze zdrowie psychiczne.
Kiedy picie staje się powodem do zmartwień
Kiedy społeczeństwo normalizuje, zachęca, a nawet promuje intensywne picie, skąd wiadomo kiedy nawyki związane z piciem stają się szkodliwe?
Nie wiesz, kiedy przestać — Wyjście na kilka drinków z przyjaciółmi jest najczęściej całkowicie nieszkodliwe. Jeśli to zawsze Ty chcesz podtrzymać imprezę, starasz się, aby ludzie pozostali poza domem lub nadal pijesz sam lub z nieznajomymi, jest to oznaką problemu.
Regularnie bardzo się upijasz — jeśli noce, podczas których sięgasz po alkohol, stają się częste, być może nadszedł czas, aby ponownie ocenić swoje nawyki związane z piciem.
Martwisz się o ilość alkoholu – tak jak palacz wpada w panikę, gdy kończy mu się paczka i nie może iść do sklepu, tak ktoś z problemem alkoholowym będzie się martwić o swoje zapasy alkoholu. Jeśli Twoim głównym zmartwieniem jest to, czy na spotkaniach towarzyskich będzie wystarczająco dużo do picia, może to być oznaką obsesyjnego myślenia o alkoholu.
Negatywne konsekwencje nie mają dla Ciebie znaczenia – jeśli nadal pijesz, mimo, że inne obszary twojego życia zaczynają cierpieć z tego powodu, być może nadszedł czas, aby ograniczyć picie. Niezależnie od tego, czy angażujesz się w bójki, ranisz się, wymiotujesz, czy nie pamiętasz wieczoru, takie zachowanie ma efekt domina. Inne aspekty Twojego życia też mogą ucierpieć. Możesz mieć zbyt dużego kaca, aby iść do pracy lub opiekować się dziećmi, a relacje mogą zacząć ucierpieć, jeśli twój partner wyraża zaniepokojenie lub niepokój z powodu twoich nawyków związanych z piciem.
Ludzie wyrazili zaniepokojenie – jeśli regularnie zachowujesz się w sposób, który sprawia, że Twoi przyjaciele, rodzina, partner lub współpracownicy martwią się o Twoje picie i doszli do punktu, w którym zabrali cię na bok, aby z tobą o tym porozmawiać, to mądrze ich słuchać. Najbliżsi nam ludzie zwykle jako pierwsi wyrażają zaniepokojenie i zauważają, gdy coś wymyka się spod kontroli.
Albo jesteś pijany, albo masz kaca — jeśli w grupie jesteś znany jako „szalony” przyjaciel, na którego ludzie zawsze mogą liczyć, jeśli chodzi o nocne wyjścia, niekoniecznie jest to dobra rzecz. Możesz sobie wmawiać, że to dlatego, że jesteś towarzyski lub masz wielu przyjaciół i dlatego możesz usprawiedliwić ciągłe bycie poza domem, ale może to maskować poważny problem.
Twój poziom tolerancji wzrasta — jeśli zauważyłeś, że musisz spożywać więcej alkoholu, aby uzyskać taki sam efekt, jak wcześniej, może to oznaczać, że pijesz za dużo.
Alkohol wpływa na Twoje zdrowie psychiczne – zbyt dużo alkoholu może wywołać depresję. Być może czujesz się winny lub zawstydzony z powodu swojego picia, albo niepokoisz się okłamywaniem ludzi na temat swoich nawyków i zastanawianiem się, kiedy możesz wypić kolejnego drinka.
Doświadczasz objawów odstawiennych – jeśli zauważyłeś, że po zaprzestaniu picia doświadczasz objawów, takich jak drżenie, pocenie się, halucynacje i przytłaczająca chęć picia, nazywa się to odstawieniem i jest objawem większego problemu.
Etapy i objawy alkoholizmu
Chociaż umiarkowane picie nie jest problemem dla wielu osób, staje się poważnym problemem, gdy wymyka się spod kontroli. Dla niektórych osób przejście na emeryturę, rozpoczęcie studiów, lub po prostu ciągły stres, jest początkiem problemów z piciem.
Oto typowe oznaki i objawy każdego etapu alkoholizmu. Wiedza o tym, czego szukać, może pomóc w powstrzymaniu uzależnienia, zanim się to stanie, poprzez poszukiwanie odpowiedniego leczenia.
Etap 1: Okazjonalne nadużywanie i upijanie się
Pierwszy etap alkoholizmu obejmuje wstępne eksperymentowanie z alkoholem. Ci ludzie są nowicjuszami we wszystkich rodzajach alkoholu i prawdopodobnie przetestują granice tego, ile mogą spożywać. Pierwszy etap alkoholizmu często obserwuje się u młodszych dorosłych. Chociaż mogą nie pić często, spożywają duże ilości lub upijają się, kiedy to robią.
Etap 2: Zwiększone picie
Kiedy ludzie stają się bardziej zaznajomieni z alkoholem, mogą przejść do etapu drugiego. Zamiast upijać się na imprezach, częściej piją mniejsze ilości. Kilka drinków staje się sposobem spędzania wolnego czasu na relaks w samotności, a nie imprezą towarzyską. Podczas gdy niektórzy ludzie mogą połączyć kieliszek czerwonego wina ze smacznym posiłkiem, staje się to powodem do niepokoju, gdy ktoś pije, aby zmienić swoje samopoczucie.
Etap 3: Problem z piciem
Na etapie trzecim picie, aby ukryć, jak ktoś się czuje, staje się nawykiem. Ci ludzie stają się przygnębieni, niespokojni i zaczynają tracić sen. Alkohol zaczyna być rozwiązaniem wszystkich ich problemów i zaczyna wpływać na ich codzienne życie. Ich picie może powodować problemy w związkach, nagłą zmianę grupy przyjaciół i ograniczenie aktywności towarzyskiej.
Etap 4: Uzależnienie od alkoholu
Na tym etapie osoba uzależnia się od alkoholu, ale może jeszcze nie być uzależniona. Ludzie na etapie czwartym mają alkohol, który przejmuje ich codzienne czynności. Choć są świadomi jego szkodliwości, nie potrafią kontrolować tempa swojej konsumpcji. Muszą pić więcej alkoholu, aby uzyskać to samo uczucie, co wcześniej. Znaczącą oznaką uzależnienia od alkoholu są objawy odstawienne, gdy jeden dzień nie pije. Obejmują one:
- Ciężkie pocenie się;
- Szybkie bicie serca;
- Nudności (niezwiązane z kacem);
- Drżenie ciała;
- Trudności ze snem;
- Silna drażliwość.
Etap 5: Uzależnienie i alkoholizm
Uzależnienie jest ostatnim etapem alkoholizmu. Osoba uzależniona od alkoholu nie pije już dla przyjemności. Rozwinęli psychologiczną i fizyczną potrzebę picia. Zachowania kompulsywne są powszechnie obserwowane u osób uzależnionych od alkoholu. Piją przez cały dzień, bez względu na to, gdzie się znajdują.
Walka z alkoholizmem
Aby leczenie przyniosło skutek, osoba uzależniona od alkoholu musi chcieć wytrzeźwieć. Nie możesz zmusić ich do zaprzestania picia, jeśli nie są gotowi. Sukces zależy od pragnienia danej osoby, aby stać się lepszym. Jednym ze sposobów leczenia jest Esperal, czyli wszywka alkoholowa. To metoda farmakologiczna, polegająca na wszczepieniu tabletki pod skórę. Zawarte w niej leki mają za zadanie pomóc pacjentom z problemami związanymi z nadużywaniem alkoholu. Bardzo ważne jest, aby nie pić alkoholu podczas leczenia, ponieważ przynosi to bardzo groźne skutki.
Proces zdrowienia z alkoholizmu to zobowiązanie na całe życie, wymaga codziennej pielęgnacji. Z tego powodu wiele osób twierdzi, że alkoholizm nigdy nie jest „wyleczony”.