Alkoholizm – czy jest się czego bać?

Strona Główna / Blog /
Alkoholizm – czy jest się czego bać?
alkoholizm-czy-jest-sie-czego-bac

Opublikowano: 21 września 2022

Alkoholizm jest groźny. Odpowiedź jest prosta. Uzależnienie od alkoholu powinno budzić więcej negatywnych emocji, niż aktualnie. Większość ludzi ignoruje ten problem i nie jest świadoma, do jakich skutków prowadzi nieleczona choroba. Jednakże alkoholizm prowadzi nieuchronnie do śmierci, o czym warto pamiętać zanim zaczniemy spożywać alkohol. 

Alkoholizm stanowi zagrożenie dla innych ludzi, dlatego strach przed nim jest uzasadniony. Jeżeli pozwolimy, aby alkohol kontrolował nasze życie, możemy negatywnie wpłynąć na nasze najbliższe otoczenie. Jak wiadomo, alkoholizm rujnuje życie osobiste, zawodowe, społeczne oraz rodzinne. Dlatego też powinniśmy się przed nim chronić. Wypadki samochodowe, pobicia, kradzieże i wiele innych przestępstw są bardzo często popełniane pod wpływem alkoholu. Zachowanie osoby uzależnionej jest upośledzone i nieprawdziwe. Jej działania są intensywne i niebezpieczne. Pozwalając społeczeństwu na uzależnianie się wydajemy wyrok na wiele niewinnych osób. 

Zagrożenie alkoholu polega również na uzależnianiu się osób młodych. Jak wiadomo, spożywanie alkoholu poniżej 18 roku życia jest nielegalne i zabronione. Jednak młodzież nie stosuje się do tych zakazów, a wiele sklepów bez skrupułów wydaje im napoje alkoholowe, bez ukazania dowodu osobistego. Picie alkoholu przez osoby młode sprawia, że w pewne funkcje w organizmie zostają słabo bądź nieprawidłowo rozwinięte. Młody człowiek potrzebuje odpowiednich warunków, aby dojrzeć w kwestii biologicznej. Niestety coraz więcej nastolatków spożywa duże ilości alkoholu, tym samym wpływając na swoje zdrowie. 

Dlaczego młodzi ludzie popadają w alkoholizm?

Pokusa spożycia alkoholu jest większa, gdy znajdujemy się w gronie znajomych. Przebywanie w danym towarzystwie wpływa nieuchronnie na nasze zachowanie. Tak się dzieje, w szczególności w okresie dojrzewania. Młodzi ludzie próbują dopasować się do grupy oraz odnaleźć się w innym świecie, który istnieje poza gronem rodziny. W ten sposób uciekają do alkoholu, który pozostawia ich z lepszym samopoczuciem. Łatwo się przyzwyczaić do spędzania czasu w takiej formie. Alkoholizm dotyka ludzi w każdym wieku. Młodzież, która wcześnie zaczęła pić alkohol ma większe szanse na uzależnienie. 

Nastolatkowie nie do końca wiedzą co jest dla nich dobre. Słaba edukacja na temat alkoholizmu nie pozwala im zdobyć cennej wiedzy, która mogłaby uchronić przed wieloma niewłaściwymi działaniami. Dlatego tak ważne jest przekazywanie faktów na temat alkoholizmu, już od najmłodszych lat. 

Co wpływa na uzależnienie od alkoholu?

Uzależnienie od alkoholu to bardzo indywidualna kwestia. Możemy jednak wyróżnić pewne czynniki, które sprzyjają rozwojowi alkoholizmu:

  • genetyczne dziedziczenie predyspozycji do uzależnienia się,
  • biologiczne występowanie enzymów metabolizujących,
  • uszkodzenia w obrębie ośrodka przyjemności w ośrodkowym układzie nerwowym,
  • uciekanie przed objawami odstawienia alkoholu,
  • modelowanie, wynikające z przebywania w określonym środowisku,
  • współwystępowanie różnych zaburzeń w zakresie funkcjonowania psychicznego (zaburzenia osobowości, choroby psychiczne, takie jak depresja),
  • przebywanie w grupie społecznej, która spożywa regularnie alkohol – dopasowywanie się do otoczenia. 

Uzależnienie może się rozwinąć w każdym momencie życia, kiedy dopadają nas problemy oraz trudności. Każda przeszkoda buduje w nas przekonanie, że potrzebujemy znaleźć odskoczni. Niestety zamiast korzystać z możliwości XXI wieku sięgamy po najprostsze rozwiązania, takie jak alkohol. W sytuacjach kryzysowych warto zasięgnąć porady lekarskiej, dzięki czemu nauczymy się zastępować swoje negatywne emocje i pozbywać się ich w bezpieczny sposób, który nie obejmuje spożywania alkoholu. 

Działania zastępcze alkoholików

Pomocne w alkoholizmie okazuje się znalezienie innych, lepszych zajęć. W naszym życiu nie mamy czasu na kontynuowanie zainteresowań oraz hobby. Obowiązki stanowią główną czynność, przez którą nie mamy czasu na nic innego. Rezygnując z alkoholu powinniśmy znaleźć coś, co będzie nam zapełniało wolny czas, ponieważ to on stanowi duże zagrożenie dla alkoholików. Dobrym sposobem na rozładowanie energii jest sport. Osoby, które w wolnych chwil korzystają ze świeżego powietrza redukują nagromadzone napięcie. 

Ciekawym rozwiązaniem jest również korzystanie z treningów, które organizowane są przez specjalnych terapeutów. Techniki relaksacyjne pomagają zredukować stres, który towarzyszy nam każdego dnia. Korzystanie z takich rozwiązań pozwala rozprawić się z negatywnymi emocjami. Warto także nauczyć się zastępować agresję, dzięki specjalnym zajęciom. Problemy emocjonalne w dużej mierze odpowiadają za powstawanie uzależnienia od alkoholu. Psychika i jej funkcjonowanie są zależne od naszego wychowania oraz genów. 

Kroki w leczeniu alkoholizmu

Alkoholicy muszą przejść przez trudną drogę, aby wyzdrowieć. Przed nimi wiele trudności oraz przeszkód. Aby skutecznie przejść przez wszystkie etapy leczenia kluczowe jest poprawne zdiagnozowanie choroby. Nie jest proste zadanie, ponieważ niekiedy alkoholizm nie wygląda standardowo, a jego objawy nie są na tyle nasilone, aby można było je dostrzec. Każdy alkoholik na początku musi przyznać się do problemu. Tylko w ten sposób jest gotowy na dalsze kroki leczenia. 

Kolejnym krokiem jest detoksykacja. Przy pomocy prostego i powszechnie dostępnego zabiegu odtruwania alkoholowego jest możliwe bezpieczne wytrzeźwienie oraz pozbycie się niewygodnych skutków ubocznych, wynikających z odstawienia używki. Detoks alkoholowy służy powrotowi do zdrowia, polepszeniu funkcjonowania psychicznego oraz fizycznego, a także przerwaniu ciągu alkoholowego. Alkoholicy mają szansę w ten sposób przygotować się do odwyku, na którym trzeba się stawić w stanie trzeźwości. 

Utrzymanie abstynencji jest kluczowe w procesie zdrowienia. Uzależniony od alkoholu uczy się funkcjonować bez używki, dzięki czemu objawy alkoholizmu redukują się, by powoli ustąpić. Leczenie zajmuje sporo czasu. Alkoholik jest zobowiązany do dożywotniego pilnowania się w kwestii spożywania alkoholu. Dzięki wielu nowoczesnym możliwościom uzależnienie od alkoholu można w różny sposób niwelować. Aby wspomagać leczenie można korzystać z farmakoterapii. To bardzo przydatne, szczególnie w początkowych etapach, kiedy uzależnienie fizyczne jest silne, a organizm nie radzi sobie z odstawieniem alkoholu. 

W pozbywaniu się uzależnienia psychicznego pomocna okazuje się terapia. Pacjenci mogą korzystać z różnych form terapeutycznych (terapia indywidualna oraz grupowa). W zależności od preferencji, osoby uzależnione mają prawo wyboru. 

Poza terapią, warto korzystać z metod wspomagających wychodzenie z nałogu. Przykładem mogą być: sesje zapobiegające nawrotom, treningi interpersonalne i terapie utrwalające. Aby zapobiegać uzależnieniom od alkoholu warto korzystać z działań profilaktycznych, które obejmują osoby w grupie ryzyka oraz ich rodziny. Stawiając na psychoedukację możemy uratować siebie oraz innych przed niszczącym alkoholizmem. 

«
»